doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

What is the GCF of 32 and 48
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side if a square window by finding a square root of the area, why is there only
Two pounds of peaches at the farmers market cost $4.20.How much will 5 pounds cost?
If one half of a number is 8 less than two thirds of the number, what is the number? 1) 24 2)32 3)48 4)54
What number is 10,000 less than 337,676?
Twice as number decreased by 9 is 7
Tia is buying paper cups and plates. Cups come in packages of 12,and plates come in packages of 10. She wants to buy the same number of cups and plates, but pla
6x+5y=-15 into intercept form
convert to a scientific notation  860,000,000,000 =
what is 1 20/32 as a decimal and percent?