08taybec68795
08taybec68795 08taybec68795
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

9. Ella purchased 8 passes to the skating rink for $58.00. Each pass cost the same amount. What was the cost of each pass in dollars and cents? ​

9 Ella purchased 8 passes to the skating rink for 5800 Each pass cost the same amount What was the cost of each pass in dollars and cents class=

Respuesta :

summerzchandler summerzchandler
  • 01-12-2020

Answer:

7.25

Step-by-step explanation:

58 dollar divided by 8 passes. Each is the same amount, therefore each is 7.25  

Answer Link

Otras preguntas

Dominick lives 1 3/4 miles from his school.  If his mother drives him half the way, how far will Dominick have to walk to get to school?
Which of the kingdoms has the smallest number of known species
What is the mean of 87, 93, 86, 90, and 84?
Find all powers of 4 in range 4 through 1,000
If Walt can paint 25 feet of fence in an hour, and Joe can paint 35 feet in an hour, how many minutes will it take them to paint a 150-foot fence, if they work
you measure or observe two events to occur at the same time one nearby and one further away. Which one did you actually see first?
5x+4y+100 in slope intercept form
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
What are the 3 features of a typical seigneurie
The value square root of 53 of lies between which two consecutive integers?