americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

If each side of a triangle measures 0.75 inches, what is the perimeter of the triangle?
100 PTS! First answer will be marked as brainliest. Construct a Punnett square for the following cross. A woman who is a colorblind carrier marries a man who is
How many miles are there in 86.88 kilometers?
The Reformation of the 16th century refers to what? Group of answer choices a: the separation between Catholic and Protestant b: the improvements in living stan
Because of unexpected world events. Guernica ended up being left in NYC's Museum of Metropolitan Art for decades TRUE OR FALSE
8dāˆ’2āˆ’4d^3 in standard form
WHAT IS A+Z DIVIDED BY 60 WHAT IS THE ANSWER
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPp
What role did cultural diffusion play in the 2010 Arab Spring uprising in Tunisia? A. Tunisian leaders inspired the uprising by introducing new political ideas
PLEASE HELLPO I NEED SOMEONE PLS