hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

why did europeans feel superior to islam
Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
write 540 as a product of prime numbers
Where and when did Martin Luther King Jr. die?
Two numbers have a product of 48 and a sum of 19 what are the numbers and how do you know
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
What is the velocity of an object that has a mass of 2.5 kilogram and a momentum of 1,000 kg·m/sec?
How many hydrogen atoms are represented in the formula (CH3)2CH2?
what is the volume of an area? what is a polynomial?