taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation of a line in slope- intercept form if the slope is 1/5 and the y- intercept is -9
what are the four aspects of cultural context
10% increase in cigarette prices has been found to result in what percent decrease of smokers
Adoption can help a family that wants children but cannot get pregnant. A true B false
How many chromosomes are (normally) carried by each human gamete?
What economic, political, and cultural factors contributed to the spirit of manifest destiny?
The equation of line m is 3x−5y=−4. What is the slope of a line that is perpendicular to line m? Enter your answer in the box._______
When does development of human beings stop
what does (4x+8)-2=5x equal to? What is the answer?
Visual acuity in animals primarily depends on the _______.