kariza0721 kariza0721
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated socks costs $30.36. What is the unit price of the pairs of socks?

Respuesta :

24isabelarose
24isabelarose 24isabelarose
  • 02-11-2020

Answer:

$7.59 per pair of sock

Step-by-step explanation:

To find the unit price of something, you divide the price of the given amount by the given amount. So for this, you would take 30.36 and divide it by 4. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

show me a ratio table that represent 7 to 1
what three major food molecules are recognized by scientists
help me with this please
what is the parcial product of 42 × 28.
Who is known as the father of modern american policing? a. o.w. wilson b. raymond blaine fosdick c. august vollmer d. j. edgar hoover
From the evidence in "top of the food chain," how can you infer that the narrator is unreliable A) he provides the cost of using airplanes B) he refers to the E
Estimate the sum. Of 518+251
How are surface winds formed ?
Is plastic foam is a good source of thermal conductor or thermal insulator?
Rs is an altitude of triangle RTE