bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

The math problem: If she writes 6 checks for exactly $19.98, what expression describes the change in her bank account? My Thoughts: I know the answer is 6(-19.9
Who ruled the large estates in Feudal Europe. A)Samurai B)Daimyö C)Shoen D)Bushi
El contenido de las baterías para teléfonos celulares se basa en una combinación de cadmio, hierro y níquel. Cierto modelo puede ser recargado hasta 3000 (tres
though the population of Arab Southwest Asia is small. this region still plays an important part in world affairs. Why?
Which piece of Author's craft is used in this sentence? "I glanced down to see the silver cross glistening against my new black sweatshirt."
whats the answer to -4>-k/3
If the Federal Reserve decreases the reserve rate from 6% to 4%, how does this affect the amount of money that would result because of fractional-reserve bankin
How many lenses does a microscope use?
Hi may anyone plz help. I know that the Square gives more pizza but not how much more.
"determine the quarterly payment on a 3 year loan of $13,010 at 5.6% compounded quarterly. Round you answer to the nearest cent." (not to sure what it means by