adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

suppose you make $12 an hr as a life guard at the community pool during the summer let h represent the number of hrs you work in a week write an expression that
what criteria are used to distinguish between a chemical change and a physical change
Round 0.424 to the nearest hundredth
which of these is not a subatomic particle? proton ion neutron electron
What does "interpret the meaning of the quotient in terms of the two fractions given" mean?
write 77/20 as a terminating decimal
Which of the following patterns or images could best be described by a translation? A. chairs around a round table B. seats on a school bus C. baby bird and mot
Dan is 4 times as old as Tim. 8 years from now the sum of their ages will be 71. How old are they now
17. eating good food is critical to good health because good food a. will never make you gain weight. b. has ingredients that are high in nutrients. c. can comp
Round 72,130 to the nearest hundredth