velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Does your equation represent a proportionalrelationship? Explain.​
Does anyone know how to solve this?
Jadas family has completed 30% of a trip. They have traveled 15 miles. How far is the trip
What are 3 examples of how the u.s acted on the big stick policy
how can you find the function rule from a table of values
Earth orbits the sun at an average speed of 29.79 kilometers per second. Find how long it take, to the nearest hundredth of a second, for earth to travel 500 ki
Can you help I need to describe Someone as if I’ve never seen them. Can you describe someone for me it can be anyone you want.
What is mean't by chain of command
Please help me with this!!!!!!!!!!!!!
If you have 100 g of radioactive isotope with a half-life of 10 years: How much of the isotope will you have left after 10 years? How much of the isotope will