mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

Which organelle is illustrated in the figure? A) Golgi apparatus B) Mitochondrion C) Nucleus D) Endoplasmic reticulum
Someone please help!!
The development of a 365-day calendar shows that some early American civilizations understand which concept
allen has a debt of 500$.He owes equal amounts to 10 different people. Express his debt to one person as a negative number.
nicole's mother says to a friend, "l you triple Nicole's age, then add 10, you get her grandmother Gladys's age Write an algebraic rule to match the senter nce,
The terms of the treaty of Ghent was all boundaries were restored to their pre-war locations and the two nations agreed to stop fighting. A.true B.false
Determine the quadrant in which the terminal side of a 227° angle lies.
what is the measure of BCD
Most alcohol consumed is metabolized by the liver. true or false?
Help please ASAP quickly