diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Plz help ASAP"The Celluloid Cinema sold 150 tickets to a movoe. Some of these were child tickets and the rest were adult tickets. A child ticket cost $7.75 and
Choose the most logical answer. The results he attained are _____. admiral admirable
What is common between aerobic and anaerobic respiration? A. Krebs cycle B. Electron transport chain C. Glycolysis
why do polariod pictures come out a yellow tone?
Could the thermal energy of a bowl of hot water equal that of a cold water? Explain.
Which choice is not true of a liquid in a glass capillary with a convex meniscus? Which choice is not true of a liquid in a glass capillary with a convex menisc
Why might the civilian conservation corps have employed only males?
Amber is using 3 ft by14 ft sheets or wallpaper to cover a rectangular wall that has an area of 240ft^2. What is the least number of sheets of wallpaper she wil
An atom of lithium-7 has an equal of
A source of voltage produces an electric current by _____. A. increasing resistance in the conducting wire B. increasing the speed of electrons that are flowing