moss768 moss768
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kerri went to the store and bought a magazine for $4 and 8 candy bars. Kerri spent a total of $16. Write
an equation to model this situation and find the cost of each candy bar.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-09-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

__ + 4 = 16

so 16-4

= 12/8 so it makes 1.50$

Answer Link

Otras preguntas

What are some of the advantages of using fossil fuels? What are some of the disadvantages?
What is log (x) times 3x-1?
A cone has a volume of 15π and is similar to another larger cone. If the scale factor is 5:9, what is the volume of the larger cone?
a transverse and longitudinal wave combine to form ______. Plz hurry and help with give brainliest
What two benefits do you receive from owning stock?
Explain why Uranus takes longer than mars to revolve around the sun
What is an instrumental suite?
Which strategy works best to help people feel more comfortable in meetings? Encourage confident people to express their opinions? Or make meetings humorous? Or
Radioactive isotopes called ____ can be used to detect some medical problems.
Does anyone know this? X=?