keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

How many hydrogen atoms are represented in the formula (CH3)2CH2?
You are given an aqueous solution of NaCl. The simplest method for the separation of NaCl from the solution is (A) evaporation of the solution to dryness (B) c
Each week Suzanne and Sarah drink 2 gallons of milk.HGow many iounces of milk do they drink each Week ?
The outermost tissue of a tree trunk that is 6 feet in diameter would most likely be (A) epidermis (B) cork (C) cortex (D) phloem (E) xylem
what is the volume of an area? what is a polynomial?
Sentence using "preliminary"? Please use an easy one so I can actually draw it, too :PThanks in advance :)
Which religion has a cultural landmark the dome of the rock
Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
What caused Portugal to finallywithdraw from its African colonies?