chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

estimate the quotient to the nearest whole number by using compatible numbers 32.44 divide by 4.36
Please help me. I don't understand at all what to do
What are two ways that technological developments can improve productivity in the workplace? Select all that apply. increase productivity increase customer gr
Agricultural pollution ways from livestock is not disposed properly true or false
Submitting a résumé to a potential employer means you do not need to complete an employment application. TRUE FALSE
You have 42 plants.You want to split them equally between 4 sections of your garden.You use as many as you can in each section.How many plants do you have left?
Majority of fresh water is not accessible because it is?
What is contrast? in art
How does the Japanese government of today differ from that of the country's imperial period? A. The military receives only token funding from the government.
1x1x1-6\-3 how to solve this