Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Unscramble Pxnaed involving algebra
Express 14 100 000 in scientific notation
James weight increased in 41 to 45 kilograms. what is the percentage increase?
Which genetically engineered medicine is used to treat patients who have growth defects? insulin flu shot human growth hormone penicillin
Which of the ordered pairs in the form (x, y) is a solution of this equation? 5x-y/3 = 13 (2, -9), (3, -6) a. The first is not a solution, but the second is. b.
At 10 AM the temperature was 71°F 3 PM the temperature was 86°F find the value of the slope and explain what it means
I need to write the number 36 in expanded form
How would write an equation of a regression line?
Essay about the death penalty
How many factors are in the expression 2w(w+9)