steventapsoba59 steventapsoba59
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Nina goes to the neighborhood store to buy 14 rolls of toilet paper. If she spent $20.02 in all for her purchase, how much does one roll of toilet paper cost?

Respuesta :

Pizzaunicorn48
Pizzaunicorn48 Pizzaunicorn48
  • 01-09-2020

Answer:

Each roll is $1.43.

Step-by-step explanation:

20.02 ÷ 14 = 1.43.

1.43 × 14 = 20.02.

Answer Link

Otras preguntas

Natalie makes potato cakes in a restaurant. She mixes potato, cheese and onion so that weight of potato:weight of cheese :weight of onion = 9: 2:1 Natalie needs
Which of the following bones make(s) contact with some of the ribs? A. humerus B. phalanges C. ulna D. scapula
In “Nectar in a Sieve” Hope and fear, Rukmani says: A) enable the women to bear sons B) keep the colonial authority in power C) make the land more productive D
Help me.............
If triangleABC is a right angle triangle at C.then what is the value of cos(A+B)
I need help with this question really confused
3. What fraction of a revolution does the hour hand of a clock turn through when: (a) it starts at 3 and stops at 11​
I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER
Why did the Proclamation Line of 1763 anger many American colonists?
Scientists have determined that the amount of carbon dioxide in the atmosphere can be modeled by the equation y = 2x + 368, where x is the number of years since