uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

In the country of Apexistan, 7% of the population was unemployed in September of 2007. If there were 147,000,000 people willing and able to work in Apexistan du
A major arc will have a measure that is _____
Which best explains the evolution of gymnosperm plants?
the repeating decimal 0.27 is converted to the fraction 0.27=3X
Rita pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Is energy used to create matter, or is matter used to create energy?
I need help. Quickly Which of the following would not be considered a primary source for a history term paper on Lincoln’s Getty’s berg A. A documentary film
A guitar shop has 19 acoustic guitars on display this 19% of the total numbers of guitars what is the total number of guitars the ship has
DG¯¯¯¯¯¯ , EG¯¯¯¯¯ , and FG¯¯¯¯¯ are perpendicular bisectors of the sides of △ABC . BE=3 cm and GE=4 cm. What is AG ?
The best thing you can do to keep a positive relationship with your supervisor is to