waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

what is 67.23 to the nearest tenth
I'm offering  about 20 points for this! Rudyard Kipling wanted the reader to see the similarities between the animal characters in the Jungle Book and their “La
What distance will a truck travel in 3 hours at an average speed of 50 miles per hour?
Jessica earns $63.70 in 6.5 hours. How much does she earn in 1 hour?
What are elie's thoughts about god at this point book. Night
the fact that plants have many ways to spread seeds can cause problems for gardener a. why
James has a board that is 3/4 foot long. He wants to cut the board into pieces that are 1/8 foot long. How many pieces can James cut from the board
Paul is editing a story about his summer for his creative writing class. Which of the following sentences contains an error? A. Vinay and I took a trip to India
write a number sentence using division to show what fraction represented on a number line is equivalent to three forths
What is 14.613 rounded to the nearest tenth?