Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this
Larry decided to sue the car company since his lawyer was of the opinion that the company's negligence caused his accident. Using your thesaurus, dictionary, o
How do I solve this using the substitution method for finding anti derivatives?
In order to make a resume persuasive and not self centered omit the use of the word
Justin is purchasing a $195,000 home with a 30-year mortgage at 5.25%. Because he is not making a down payment, PMI in the amount of $74.50/month is required fo
How does the tree symbolize the Walls family
Which expressions are equivalent to z to the 0.2 power
How would you solve number 7?? I've been working on it for the past 15 minutes and I can't get a right answer :/ please help
How would you use the prime meridian and equator to locate specific places on a map?
Yes or No? The integral of a to b f(x)dx is a number