nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

What amino acids do the following sequences code for? uuc
What does Brutus say to overrule him?
A family drives 412 miles in 110 of an hour. What is their rate of speed in miles per hour?
Can someone tell me a little about csx transportation? And I was thinking about going to college for a degree to be a train conductor, is there a degree for it?
What is CPR and why is it important to us? When should we use CPR? What is the difference between CPR for a infant vs an adult? What are the steps to CPR?
Find the absolute maximum and minimum values of the function over the indicated interval, and indicate the x-values at which they occur
Name an organ that is composed primarily of epithelial tissue.
What year was Margaret Thatcher elected prime minister of Britain?
what is 9 - 3 dived by 1/3 + 1 =
Why is the Midwest one of the world's best areas for farming? access to ocean level land temperate climate good soil