missycue missycue
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Heather is deciding how many people to take to the movies if two people cost $16 and three people cost $24 and eight people cost $56 how many people would cost $72

Respuesta :

itzibitzyspider
itzibitzyspider itzibitzyspider
  • 01-05-2020
$16/2=$8 per person
$24/3=$8
$56/8=$7
$72/$8=9 people
Answer Link

Otras preguntas

is 3 gallon greater than 54 cups
How do writers use direct characterization in a story
On a piece of paper, graph y> -2x -2 . Then determine which answer choice matches the graph you drew.
What is the perimeter of the park?
What was a major Greek export
27+15+3 describe how you used addition properties?
WHAT'S THE ANSWER?!?
I am F years old and my brother is B years older. What is the sum of our ages? What will be the sum of our ages in three years? What was the difference of our a
The earth pulls on an apple with 0.5 N of force. Which statement is the most accurate about this situation? a. The apple is in static equilibrium. b. The apple
Describe the sequence. Algebra 1