kchapman2003
kchapman2003 kchapman2003
  • 04-08-2016
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills class. She bought 2 1/2 yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost per yard?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-08-2016
cost of 2 1/2 yards= $15
cost of  1 yard=?
cost of one yard= 15/(2 1/2)
=15/5/2
=15/5*2
=3*2
=$ 6
so the cost of fabric for one yard will be $6
Answer Link

Otras preguntas

7 plus 7 when 7 equals 288484&393383883
Question • Watch Video Show Examples What is the volume, in cubic in, of a rectangular prism with a height of 8in, a width of 13in, and a length of 18in
Find the circumference. 14 ft C = [ ? ] ft C=TD=2πr Usе π = 3.14
*nitric oxide* is another *compensatory mechanism* that vasodilates and decreases ___________a. blood pressureb. heart ratec. blood glucose levelsd. respiratory
Is lisa has 100 cookies and 3 are gone how many were there be?
Make a 5% offer on a Volkswagen that has a sticker price of $22,860 and a dealer cost of $20,254
What type of radiation occurs in large dosages in a short amount of time?
The helps identify the field. A.primary key B. field name C. data type D.none of the above
What is the 6x The function f is defined by f(x) value of f(x) when x = 3 ?
Leia uses the method of completing the square to transform the quadratic equation x 2 − 6 x + 1 = 0 into an equivalent equation of the form ( x − 3 ) 2 =