yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Bianca is making scarves to sell she has 33 pieces of blue fabric 37 pices of green fabric nd 41 pieces of red fabric suppose Bianca uses 3 pieces of fabric to
The largest ethnic group in Nepal are the Bhote. true or false
What is a number called frontwards and backward like 959
An average person in the United States throws away 4.5 × 10–1 kg of trash per day. In 2013, there were about 3.2 × 106 people in the U.S.About how many kilogram
a football team gained 9 yards on one play and then lost 22 yards on the next .write a sum of integers to find the overall change in field position explain your
What is the climax for Rikki Tikki Tavi
During digestion, why do you think it is necessary to break up the fat into tiny droplets?
what strategic advantage did the thirteen colonies enjoy because of their geographic location?
How does a universal genetic code relate to the hypotheses about the origin of life on Earth?
rewrite the expression using distributive property 49+35.