raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

Is d = 25 a solution to the inequality below? d/5 > 28
Find the area of the parallelogram​
Which sequence of orgasims
An elevator has a maximum weight of 300 pounds. Each pallet of boxes weighs 25 pounds. Which of the following number lines best represents the solution to the i
Which number could not be a value of x? A 8 B. 9 C. 12 12 D. 21
At October 31, Dingo, Inc. had cash accounts at three different banks. One account balance is segregated solely for a November 15 payment into a bond sinking fu
Sue Ellen sews quilts. She charges $45 for fabric and sewing supplies and $20 for each hour, h, that she works. If Sue Ellen charges Louise $165, which equation
Help asap PLZZZZZZZZZZZZ
Determine the value of x in the diagram.
Item 2 Which statements about liquid volume are true? Select each correct answer. One milliliter is 100 times smaller than one liter. Liters are smaller units t