raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

Olivia prepared 30 kilograms of dough after working 6 hours. How much dough did Olivia prepare if she worked for 10 hours? Solve using unit rates.
Which best describes the function represented by the table? O direct variation; k = 2/5 O direct variation; k = 5/2 O inverse variation; k = 10 O direct variati
(3-4i)(6i+7)-(2-3i) i need all the work laid out :P pls help this test was due last week! also the answer is 43 - 7i but i need the work <3
can you help me with this
A local pizza shop is selling a large pizza for $9.99. Given the number of pizzas to order as input, output the subtotal for the pizzas, and then output the tot
What is the value of X?
PLEASE FIND THE SLOPE.
read the excerpt from the adventure of the mysterious picture. all this was half muttered to myself, as i hastily slipped on my clothes; which having done, i gr
Please help me I’ll give you 40 points
What is the potential energy of the car at the beginning of the experiment before it's speed is measured