alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression 3^7n^32 3^2n^84?
3. What is the crucial factor for a sample selection to be random?
The carboxylic acid group of aspirin is deprotonated by what ion.
The teacher put hall passes on five desks. students' student's students type one
Evaluate the expression. (15 + 6) divided by 3
During a sale, a store offered a 15% discount on a tablet computer that originally sold for $460. After the sale, the discounted price of the tablet computer wa
Guys HELP The following is from the Code of Hammurabi "If anyone 'Point the Finger' at a sister of god or the wife of anyone, and can not prove it, this man sh
how music affects in Your emotions?
pls help me with this​
Someone help please? If it’s correct I’ll mark brainliest