kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Advanced algebra help me answer it
Please answer ASAP!!! (10 points)
the quotient of 15 and a number is 1 over 3 written as an equation
PLEASE HELP! ANSWER BOTH PARTS!
I need help with #2 please
Please answer in a complete paragraph (at least five sentences) using RARE (Restate the question, Answer the question, Reason why, Evidence to support). Be sur
At the Casablanca Conference, Allied leaders ___. signed an agreement to share military technology decided to launch an invasion of southern France agreed to ac
WILL MARK BRAINLIEST!! 50 POINTS!! SHOW ALL WORK!! What is the solution to the system of equations? Use the substitution method and show your work. -5x+y= -3 -1
will positive numbers always have a higher absolute value than negative numbers?
Read the excerpt from act 1 of A Doll's House. Helmer: Nora! [Goes up to her and takes her playfully by the ear.] The same little featherhead! Suppose, now, tha