Kamalmann743
Kamalmann743 Kamalmann743
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

What is the answer to this question

What is the answer to this question class=

Respuesta :

PollyP52 PollyP52
  • 02-02-2020

Answer:

10 banana and 14 apples.

Step-by-step explanation:

First of all he spends 7*12 = 84p on apples.

Now he has £4.16 left.

416 / 40 = 10 remainder 16, so he buys 10 bananas

Now he has 16p so he buys 2 more apples for 14p . This leaves him with 2p of change.

So he buys 10 bananas and 14 apples.

Answer Link

Otras preguntas

How is the structure of a hammer related to its function
What branch of government make sure the laws are carried out and enforced?
a small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hour trip. how many gallons were used each hour?
a pipe is leaking and 1.5 cups per day about how many gallons per week is the pipe leaking
If the process illustrated in the diagram is interrupted by a chemical at point X, there would be an immediate effect on the release of (1) chlorophyll (2
Compare the lifestyles of hunter-gatherers with those of settlers of early agricultural communities. The Neolithic Revolution describes the
a sentence with the word advance and reasoning
What is the unit rate of $46 for 5 toys
Taking a large amount of this vitamin can be toxic because it accumulates in the liver
What is a term for the practice of burning forest in order to clear land for planting?