travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

One of the benefits of studying communication is that it helps people become effective leaders. Please select the best answer from the choices provided
Please help with the whole page Thank you :)
Which term, borrowed from a type of Italian money, was used to name many early newspapers? a. broadsheet b. gazette c. journal d. tabloid
8. 1936 Rome-Berlin Axis - explain
Swamps can occur seasonally. Please select the best answer from the choices provided T F
What idea about government did the Founding Fathers include in the Preamble to the Constitution? A. Popular sovereignty B. Checks and balances C. Individual l
Evaluate the expression for the value of x=-3. (If not possible, state the reason) 2x-2
Which of the following literary terms refers to a skill used to state what one thinks could happen next in a story? a. inference b. foreshadowing c. hypothes
What is slander? a. a journalist who chooses to omit information with the intent to skew the perception of the audience b. untruthful statements spoken with the
Under the __________ system the number of choices in the market is directly related to government involvement in markets