stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

After the end of World War II, the United States experienced an economic boom that came with the creation of postwar federal programs. How were women impacted?
Solve each system of equations without graphing: 6t-9u=10 and 2t+3u=4
Which of the following pieces of information about a painting is most likely to help the viewer understand its context? a. What colors are most prominent in the
what is the slope of the line (-1 ,-7) and (3,9)?
What is the measure of angle x?
=Large pizzas cost $12.50 and small pizzas cost $9.00. THe pizza parlour sold 38 pizzas with a total value of $415.50. How many of each type did the pizza parlo
The line y=x+1 intersects the circlex2+y2-4x-2y+10, at points A and B. If C is the centre of the circle, find the: Centre and radius of the circle; Co-ordinates
The yearbook club had a meeting. The meeting had 18 people, which is 2/3 of the club. How many people are in the club?
Imagine that the company invented a machine that would double the production of baseballs and bats. In such a case, what would happen to the curve in the graph?
Need help with b) and c).