idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Sheila has $47 to buy graphing pads for her math class. Each pad costs $8,
How many pads can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 03-12-2019

Answer:

5 tablets can be bought

Step-by-step explanation:

47/8= 5

Answer Link

Otras preguntas

Which units represent density? Select all that apply. -cm³ -g/m³ -g/cm³ -cm³/gm -kg/L -kg/cm³ -mL/cm³
how many minutes are in 5 hours please help
Round the number 824,916 to the nearest tens, nearest thousands, and nearest ten-thousands.
a machine produces 1000 bowling pins per hour each valued at $8.37 what is the total
write 4/5 as a decimal
drama, a speech given entirely by one person or character is called a
List the 5 things that plants must have/do to survive on land.
which is bigger 30% or 4/15 ?
Which of the following individuals popularized the idea that people accused of crimes should be considered innocent until proven guilty? A. William Blackstone B
A city planner has announced plans to establish a coastal city that will be the main trading port for a region. Knowing how the geographic location of New Orlea