gabriellacrooks35 gabriellacrooks35
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

8 avocados cost $16.what is the cost of the one avocado

Respuesta :

Naee13 Naee13
  • 02-12-2019

Answer:

one avocado cost 2 dollars

Step-by-step explanation:

16 divided by 8 is 2 so therefor one cost $2

Answer Link
sippyside
sippyside sippyside
  • 02-12-2019

Divide 16 by 8.

16 ÷ 8 = 2.

So, one avocado costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

_____ forces can cause an object to accelarate
It is urgent pls Write a short story using these words- three friends--car--raining--forest--met an old man--hut--morning went back to their homes
A 3.0 kg block is at rest on a horizontal floor. If you push horizontally on the 3.0 kg block with a force of 12.0 N, it just starts to move. A. What is the coe
How much is 170 compounded for 14 years at 6 percent.
A gardener wants to fertilize 900 African violets. Each container of fertilizer will supply up to 65 plants. How many containers will she need to do the​ job?
Mary delivers 32 newspapers to her customers in 25 minutes. These deliveries represent 64% of her customers. How many customers does Mary have?
HELP PLEASE RNNNNNN
a radio costs $25 what is the total cost of the radio, including a 6% sales tax
what is the passive form of They have been trained for six month ​
Donna bought 3 bags of dog treats for $6.51. What is the cost per bag of dog treats?