thegirlyoulovesm thegirlyoulovesm
  • 03-11-2019
  • Mathematics
contestada

He bought cupcakes for $2.50 each. He will sell them for $7.99 each. What will be his profit on each set of cupcakes?

Respuesta :

Bestflashcardbuilder
Bestflashcardbuilder Bestflashcardbuilder
  • 03-11-2019

Answer:::::::::

$5.49

Answer Link
loveaiden4ever
loveaiden4ever loveaiden4ever
  • 03-11-2019

Answer:$5.49

Step-by-step explanation:7.99 - 2.50 = 5.49

Answer Link

Otras preguntas

2) WILL MARK BRAINLIEST + 10 POINTS! :) HAPPY NEW YEAR!~!!!!!!!!!!!
What is a number that when you multiply it by 6 and you subtract 4 from the product, you get 50?
How many calories are equivalent to 1 pound of body fat?
The brakes on an automobile become hot when they are used continuously because the:
Robert and Dustin agree to share the cost of buying a computer that costs $1750. If Robert agrees to pay $450 more than Dustin, what is the amount that Dustin w
How do the nutrients that enter our cells compare with the food we eat? answer?
Rita bought 14 yards of fabric for $73.50.if the cost is proportional to the yardage,what is the constant of proportionality?
the diameter of earth is approximately 7926 miles. the diameter of the moon is approximately 2,159 miles. Approximately how many moons would fit inside the ear
How were the Virginia Plan and New Jersey Plan alike? A. Both favored a court system based on the national system. B. Both favored a Congress of two houses. C.
1. Solve x2-4x+18=0.