officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

How did states' rights lead to disagreement between the North and South?
Pine trees that are too tall or too short do not do as well as pine trees that are average in height. The short trees do not get as much light as tall or averag
A container initially holds 5.67 x 10^10-2 mol of propane and has a volume of V1. The volume of the container was increased by adding an additional 2.95 x 10^-2
June is working on an addition problem and starts with 17,985. After she adds, she still has 17,985. Which property of addition did June use? How do you know?
Find the measure of one exterior angle in each regular polygon.
Find the slope of the line passing through the points (-5, 3) and (7,9).
{b(1)=-2 {b(n)=b(n-1)-7 What’s the 3rd term?
factor the equation. 2x+13x-15
explain how a CONTINENTAL climate affects humans
answer it answer it answer it