banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

No question here. Trying to delete
Which word in the sentence is the adverb? She never orders the same thing.
The function f(x)=100+0.75(x-50) can be used to determine the cost in dollars for printing x, t shirts what is the rate of change of the cost in dollars with re
what material of mass 39g,has a volume of 5cm^3
ano ang kahulugan at kasingkahulugan ng Berdugo PLEASE HELP
Translate the following verbal expressions into algebraic expressions: 16 increased by 4 times a number Three times the difference of x and 8 3 less than the pr
slope of (6,-7) and (-3,-4)​
If anyone can help me solve one of these equations, I will truly appreciate it!
Please help me im so confused this is a dog question so if your a dog lover this question is for you Which of the following is an example of deductive reasoning
Which numbers are factors of 42? Check all that apply. 0 1 2. O 3 4 06 8