makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

a seamstress has a piece of cloth that is 3 yards long. she cuts it into shorter lengths of 16inches each. how many shorter pieces can she cut
where are gummy bears made?
450 is 75% of what number?
Consider the formula for glucose: C6H12O6. What does this indicate about the relationship of the reactants to glucose?
When do we use la le and les in french
What is one half added to three quarters
What is the missing term, a, in the pattern below? 28, 14, a, 3.5, 1.75, … A. 0 B. 10 C. 7.5 D. 7
What times 3 equals 25
You decide to add up all the work you did yesterday. If you accomplished 10,000 newton·meters of work yesterday, how much work did you do in units of joules?
What is a+b=c if a is equal to b