jonah420
jonah420 jonah420
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples costs $3.50. At the
same rate, what would be the cost of 7
pounds of apples?

Respuesta :

Tguerry2
Tguerry2 Tguerry2
  • 01-10-2019
3.50 is the cost of a 5 pound bag of apples. 1 pound bag is $.07 — .07 • 5 = 3.50. So them at means .7 • 7 = $4.90
Answer Link
Muhaha
Muhaha Muhaha
  • 01-10-2019

Answer:

x = $4.90

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of 7 pounds of apples

5/3.50 = 7/x   <-----  (Cross multiplying to solve )

(FRACTION ABOVE)

 

5x = 7 * 3.50

x = $4.90

Answer Link

Otras preguntas

Name one U.S. territory
Which element reacts spontaneously with 1.0M HCl (aq) at room temperature? (1) copper (3) silver (2) gold (4) zinc
What is a hyperbole?
Which quantity can be calculated for a solid compound, given only the formula of the compound and the Periodic Table of the Elements? (1) the density of the com
When must all men register for the Selective Service?
What is the supreme law of the land?
What did the Declaration of Independence do?
What is the color of the indicator thymol blue in a solution that has a pH of 11? (1) red (3) pink (2) blue (4) yellow
In an oxidation-reduction reaction, the number of electrons lost is (1) equal to the number of electrons gained (2) equal to the number of protons gained (3) le
examples of elastic and inelastic goods... ( at least 20 examples) URGENT..............