sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

An object-spring system undergoes simple harmonic motion. if the mass of the object is doubled, what will happen to the period of the motion?
what is the number of real solutions? -7x²-11x-2=0 One solution? two solutions? no real solution? cannot be determined
What does the quote "art is the only way to run away without leaving home" mean/stand for
Match each number to how it would appear in scientific notation. A. 8,330 8.33 × 10-3 B. 83.3 8.33 × 101 C. 0.00833 8.33 × 103 D. 0.0833 8.33 × 10-2 E. 83,3
What is the total electric flux due to these two point charges through a spherical surface centered at the origin and with radius r1 = 0.775 m ?
Quelles phrases remplacent correctement les noms par des pronoms possessifs? Leurs amis aiment aller au cinéma. Mes amis préfèrent faire du sport. Les leu
Which function is a linear function? 1 − 3x2 = -y y + 7 = 5x x3 + 4 = y 9(x2 − y) = 3 y − x3 = 8
To get from Soweto to Johannesburg, you might have to travel about ______ miles. a. 1000 b. 100 c. 10
What feeling is conveyed in both “Ambush” and “Facing It”?
How did the North protect its industry?