zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Carl has three lengths of cable,5\6 yard long,1\4 yard long,and 2\3 yard long.He needs at least 1 yard of cable. a. which two pieces together make a length at l
A proportional relationship is represented by the equation 2x = 18y. IF y = kx, where k is the constant of proportionality, find the value of k.
what is 1/4 of a turn
members of a group that can interbreed
What have farmers in the Amazon River Basin found to be the cause of reductions in the soil's fertility? ( a) the scarcity of tractors and modern farm equipment
Is there a relationship between an elements atomic number and its first ionization energy (IE)?
Solve any method: 9x^2+9x=4?? PLEASE I DONT WANT A LONG ANSWER THAT WOULD CONFUSE ME IF YOU CAN GET TO THE POINT THANKS
To convert inches to meters, we can multiply the number inches by 2.54 times 10 to the negative power 2. use the fact to convert 1 yard to meters. Thanks so muc
Is GDP a good measure of the prosperity of the average person? Yes, if the GDP is growing, the people are more prosperous. Yes, a large GDP is always the best s
What is 0.625 as a percent