trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

The "three-fifths compromise"
Which words in the sentence make up the infinitive? When you go to the grocery store, fruits and vegetables are healthy foods to buy. A. are healthy foods B.
How can fraction strips, number lines, and thinking with numbers help you find equivalent fractions?
I need help is it A B C or D I hope a pic uploaded
1. How does "Buffalo Bill" Cody present the West? What is he trying to accomplish?
The hydrogen atom can absorb light of wavelength 1094 nm. Find the initial and final values of n associated with this absorption. **I know this has something
How are tissues and organs different
Solve the system using elimination x + 2y = 1 4x + y = 11
why DNA needs to be replicated
Taken together, the sociological approaches to global poverty show us that poverty is