dabruhhh1926 dabruhhh1926
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony purchased 4 burgers for $4.60. Based on this rate, how much would one burger cost?

Respuesta :

Celinakhan23
Celinakhan23 Celinakhan23
  • 01-03-2019

Answer:

1.15

Step-by-step explanation:

First you divide 4.60 by 4.

Than you get $1.15.

So for 1 burger you would have to pay $1.15.

Answer Link

Otras preguntas

the product of a number and 3 + 1 is 19
The electrical current, in amperes, in a circuit varies directly as the voltage. When 24 volts are applied, the current is 8 amperes. What is the current when 5
3+1/2(3-x)<-7 Show steps plz
Can someone help me please ✨
What is the slope of the line that passes through (1,4)and (1,-3)
The four elements comprising over 90 of living matter are
need some math help!
In south wind, the wind is coming from the
A new Community Wellness Complex is being built in Oak Valley. The perimeter of the rectangular playing field is 284 yards. The length of the field is 5 yards
Write an expression