jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

Complete the table to make this a proportional relationship
Figure LMNO is located at L (1, 1), M (4, 4), N (7, 1), and O (4,-2). Use coordinate geometry to best classify quadrilateral LMNO. A. Kite
Valerie used the distributive property to write an equivalent expression. What is Valerie's error? 12 + 32 = 4(1 + 10) O Valerie wrote two expressions that are
how do I algebraically solve |4x-3|=5√(x+4)
PLSSSSS HELP 15 POINTS If the measure of angle 2 is 92 degrees and the measure of angle 4 is (1/2x) degrees, what is the value of x? Answer choices: 46 88 92 1
suppose a new cancer treatment was given to a sample of 300 patients. The treatment was successful for 210 of the patients. Assume that these patients are repre
Find an equivalent system of equations for the following system: 3x + 3y = 0 −4x + 4y = −8 3x + 3y = 0 7x − y = 8 3x + 3y = 0 −7x − y = 8 3x + 3y = 0 −7x + 7
Factor the polynomial. 4m4 + 36m3 + 96m2 + 80m
A cylindrical rod of mass M. length L and radius R has two cords wound around it whose ends are ato the ceiling as shown. The rod is held horizontally with the
How does Linda’s grandmother shame Dr. Flint?