lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Most of canada's population lives
what role did many native americans take during the war in the west? plzneed help a soon as possible
Help with number 5 plzzz
There is a wide variety of positions in the health and wellness profession to meet different interests of many types of people. True or false?
What characteristic of mother can be best likened nature?
Would you use "tu" or "vous" when talking the following person? Marie France
Write a word problem in which the starting number is in the hundreds and the answer is 4 tickets were left over
hi there i could really use the help with this question please
in an electric circuit what happens to the energy of each charge
the aryan developed a caste system based on five levels