jonathgar1893 jonathgar1893
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

If you have $10 and bananas cost 80 cents per pound and apples are $1.40 per pound will you have enough money

Respuesta :

lil1220 lil1220
  • 03-10-2018
yes you will have enough if you're buying
one pound
Answer Link

Otras preguntas

please help with this !
Find the missing angle and classify each triangle as acute, obtuse, or right
Everglades National park has a very large population of white tailed-deer.wich of these changes within this habitat is MOST LIKELY to harm only weaker,older dee
Estimate the whole-organism metabolic rate for a shrew. is the "mass specific metabolic rate" (that is, the metabolic rate per unit mass) larger for a dog or a
What is a large compartments within some eukaryotic cells that capture and store food or toxic materials, maintain turgor pressure, and dispose of cellular wast
you bought a magazine for $3 and some notepads for $3 each. You spend a total of $24. How many notepads did you buy?
the best use of malicious is
Identify the vertex and the y-intercept of the graph of the function. y = –1.5(x + 2)^2
Two children weighing 17 and 20 kilograms are sitting on opposite sides of a seesaw, both 2 meters from the axis of rotation. where on the seesaw should a 10-ki
A bag of marbles contain 7 blue, 6 green, 3 yellow and 2 red. What is the probability of randomly choosing 1 blue or red marble?