ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

what is the total commission (in$)​
Use Newton's law of gravity to compute a 50-kg person's weight on Earth. Use Newton's law of gravity to compute a 50-kg person's weight on Mars. Use Newton's la
Why is metaphor used in this poem? Night clouds
In a briefly written analysis, apply what you know about mathematics to prove two things in real life. (250 words or fewer)
If a star is located at a right ascension of 15 and declination of -13.00º, your latitude is 26.00ºN, and 15 hours of right ascension is currently on the meridi
Which product is negative? −3⋅5⋅(−6)⋅4 −7⋅(−3)⋅(−9)⋅0 −4⋅(−6)⋅(−3)⋅(−5) −3⋅4⋅(−2)⋅(−7)
A student collected a total of 36.04 g of water from a reaction. What number of moles of water does this represent
Delana also bought 3 bags of pencils with 12 pencils in each bag.When the party began, she found that 13 of the pencils were broken .How many unbroken pencils w
how much of a cell in the human body in composed of water
Difference between protoplast and protoplasm