jenniferrogerspejnki
jenniferrogerspejnki jenniferrogerspejnki
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

3 oz of cinnamon cost $2.40 if there are 16 oz in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 04-09-2018

namely, if 3 oz costs $2.40, how much is it for 16 oz?


[tex] \bf \begin{array}{ccll} oz&\$\\ \cline{1-2} 3&2.40\\ 16&x \end{array}\implies \cfrac{3}{16}=\cfrac{2.40}{x}\implies x=\cfrac{16\cdot 2.40}{3}\implies x=12.8 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Why did the fact that the Arabian Peninsula is a desert help to spread the values of Islam? Select one: a. In the heat of the desert people clung to faith. b. P
under the region of Louis xIV, the government in France was
What is the factored form of y = x2 − 4x + 3?
Which of the following best describes the significance of The Divine Comedy? A. The dialogue resembled the writing of classical Greek dramatists, but the author
What is the factored form of y = x2 − 4x + 3?
Which European colonial power controlled India? A. Germany B. France C. Belgium D. Great Britain
Which statement accurately describes the U.S. Constitution? A. It became law in 1776 at the outbreak of the American Revolution. B. It was based on the ideals o
When using an editing checklist to review your paper, you should
In which of the following ways does a fertilized egg differ from an unfertilized egg?
Why is Greenland so sparsely populated