howardbrown805 howardbrown805
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

the weekly cost per person to rent a cottage on a lake varies inversely with the number of people who share the cost..4 people share the cost, each one pays $312.write an equation relating the cost per person c and the number n of people who share the cost.

Respuesta :

JiakSai
JiakSai JiakSai
  • 04-09-2018

Total cost = $312 x 4 = 1248


Number of people = n

Cost per person = c


c = 1248/n

Answer Link

Otras preguntas

what are the similarities between insects and humans
what are the similarities between insects and humans
You just priced what it would cost to buy vinyl floor tiles at the local tile store. They quoted you $3.29 per tile. When you went home you found the same exact
Fill in the gaps: .... to the legendary film director Orson Wells, music accounts .... half the work in a movie, mostly without the audience even knowing the na
Log4(6x-8)=3 Help please
Create the shortest poem ever in world history. This you do, your name could be on the Guiness World Records!
What Percent Of 700 Is 385
Why should mass not be represented by an arrow?
simplify : 81s^2/36s^2
One of the heaviest rainfalls recorded in Greentown in a 24 hour period was 178.8 centimeters. If the rainfall was constant how many centimeters of rain fell du