reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

20 elements of the periodic table​
Keeping the peace is the number one issue framing the foreign policy of Barack Obama. 1) True 2) False
Who is Theodore Roosevelt referring to when he says, "We were dealing with a government of irresponsible bandits"
One of the same side angles of two parallel lines is 20° smaller than the other one. Find the measures of these two angles.
which of the following is true in a basic solution​
We flip a fair coin 10 times. What is the probability that we get heads in exactly 8 of the 10 flips?
Which is the simplified rational expression for r2-4r+5/r-4
Select the correct answer. Why is the primary mirror in a telescope curved? A. to magnify the image B. to direct light rays to a focal point to intensify them
Which of the following statements regarding membrane function is false? The plasma membrane has receptors for chemical messages. The plasma membrane forms a sel
Please help me. I really need help with this proof. ​